Melbourne Cup 2026 ရလဒ် — Point Of Law အနိုင်၊ Ciaron Maher ထိပ်သုံးနေရာ၊ ဆုငွေ A$5.61M ကို ကျပ်ဖြင့် နှင့် မြန်မာ စံတော်ချိန်
ထုတ်ဝေသည့်ရက် — UTC

အတိုချုပ်အဖြေ — 2026 နိုဝင်ဘာ 3 (အင်္ဂါ) Flemington ပြိုင်ကွင်း၌ ပြိုင်ခဲ့သော Lexus Melbourne Cup (3200 မီတာ၊ Group 1 handicap၊ ဆုငွေ A$10,200,000) ကို Ciaron Maher လေ့ကျင့်ပြီး Ethan Brown စီးနင်းသော Point Of Law (No. 20၊ barrier 9၊ 53kg) က 3:21.88 အချိန်ဖြင့် အနိုင်ရခဲ့ကြောင်း Racing Victoria ၏ racing.com တရားဝင် ရလဒ် က ပြသည်။ ဒုတိယ Zahrann (3.75 lengths) နှင့် တတိယ Juja Kibo (3.81 lengths) တို့လည်း Maher ၏ မြင်းများ ဖြစ်ပြီး ပထမ ဆုငွေ A$5,610,000 မှာ ကျပ် 8,213,713,200 ခန့် ဖြစ်သည် (ဗဟိုဘဏ် 1 AUD = 1,464.12 Ks ဖြင့် ကိုယ်ပိုင် တွက်ချက်ချက်)။ ပြိုင်ပွဲ စတင်ချိန် ဒေသစံတော်ချိန် 15:00 AEDT သည် မြန်မာ စံတော်ချိန် နံနက် 10:30 ဖြစ်သည်။
ရလဒ် — Point Of Law ၏ ခြောက်ကြိမ်မြောက် ပြိုင်ပွဲ
racing.com ၏ ပြိုင်ပွဲ စာမျက်နှာအရ ကွင်း အခြေအနေ Soft 5၊ အပူချိန် 18 C၊ rail ကို ကွင်းတစ်ပတ်လုံး 3 မီတာ အပြင်ဘက်တွင် ထားသည်။ ပြိုင်မြင်း 23 ကောင် ပြိုင်ခဲ့ပြီး No. 9 Asterix (NZ) ကို နောက်ဆုံးမိနစ် ရုပ်သိမ်းခဲ့သည် (LSCR)။ Point Of Law သည် 800 မီတာ အမှတ်တွင် 15 နေရာ၊ 400 မီတာတွင် 9 နေရာ မှ ဖြတ်တက်ခဲ့ပြီး 3.75 lengths ကွာဖြင့် အနိုင်ရသည်။ news.com.au ၏ တိုက်ရိုက် သတင်းအရ ၎င်းသည် မြင်း၏ ခြောက်ကြိမ်မြောက် ပြိုင်ပွဲသာ ဖြစ်ပြီး ယခင်က King Charles III ပိုင် မြင်း ဖြစ်ကာ Geelong Cup ကိုလည်း နိုင်ခဲ့သည်။
news.com.au ၏ ပြိုင်ပွဲ မတိုင်မီ မှတ်ချက်အရ Geelong Cup နှင့် Melbourne Cup နှစ်ခုလုံးကို နိုင်ခဲ့သော ယခင် မြင်းများမှာ Media Puzzle၊ Americain (2010) နှင့် Dunaden (2011) ဖြစ်ပြီး Point Of Law သည် ထို double ကို ထပ်မံ ရယူခဲ့ခြင်း ဖြစ်သည်။ ပြိုင်ပွဲ အပြီး Ethan Brown က မြင်းကို superstar ဖြစ်လာမည်ဟု ပြောခဲ့ပြီး Maher က စစ်မှန်သော ခံနိုင်ရည် စမ်းသပ်မှုထက် ပိုကောင်းသည် မရှိဟု ဆိုခဲ့ကြောင်း ထို သတင်းက ဖော်ပြသည်။ ပြိုင်ပွဲ မစမီ favourite အဖြစ် ဈေး ပေါ်ခဲ့သော Hopewell Rock မှာ 9 နေရာတွင်သာ ပြီးခဲ့သည်။
| နေရာ | မြင်း (No.) | Barrier | လေ့ကျင့်သူ / စီးနင်းသူ | ကွာဟ | ဆုငွေ (A$) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Point Of Law (20) | 9 | C.Maher / E.P.Brown | 3:21.88 | 5,610,000 |
| 2 | Zahrann (15) | 11 | C.Maher / B.J.Melham | 3.75L | 1,110,000 |
| 3 | Juja Kibo (11) | 14 | C.Maher / S.Clipperton | 3.81L | 560,000 |
| 4 | Sons And Lovers (1) | 3 | J.P.O’Brien / D.B.McMonagle | 5.06L | 360,000 |
| 5 | Royal Supremacy (7) | 21 | C.Maher / B.Allen | 5.16L | 240,000 |
| 6 | Shockletz (24) | 17 | C.Maher / H.T.Coffey | 5.56L | 160,000 |
| 7 | James J Braddock (18) | 24 | J.P.O’Brien / C.Williams | 6.06L | 160,000 |
| 8 | So You Are (16) | 7 | B.Baker / R.King | 6.41L | 160,000 |
| 9 | Hopewell Rock (12) | 15 | G.Boughey / Z.T.Lloyd | 6.66L | 160,000 |
| 10 | Middle Earth (4) | 1 | C.Maher / M.Zahra | 7.41L | 160,000 |
ကွာဟချက် (lengths) များမှာ အနိုင်မြင်းမှ စုစုပေါင်း ကွာဟ ဖြစ်သည်။ Royal Supremacy သည် 800 နှင့် 400 မီတာ နှစ်နေရာလုံးတွင် ရှေ့ဆုံးမှ ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး 5 နေရာတွင် ပြီးဆုံးသည်။
ဆုငွေ — ကျပ်ဖြင့်

| နေရာ | A$ | ကျပ်ဖြင့်* |
|---|---|---|
| ပထမ | 5,610,000 | 8,213,713,200 Ks |
| ဒုတိယ | 1,110,000 | 1,625,173,200 Ks |
| တတိယ | 560,000 | 819,907,200 Ks |
| စတုတ္ထ | 360,000 | 527,083,200 Ks |
| ပဉ္စမ | 240,000 | 351,388,800 Ks |
| 6-10 (တစ်ကောင်စီ) | 160,000 | 234,259,200 Ks |
| ဆုငွေ စုစုပေါင်း (ကြေညာ) | 10,200,000 | 14,934,024,000 Ks |
(*ကိုယ်ပိုင် တွက်ချက်ချက်။ မြန်မာနိုင်ငံတော်ဗဟိုဘဏ် ၏ 2026 နိုဝင်ဘာ 3 ရက်စွဲပါ 1 AUD = 1,464.12 Ks ကို အသုံးပြုထားသည်)။ ပထမ ဆုငွေသည် စုစုပေါင်း A$10.2M ၏ 55.0% ဖြစ်သည်။ racing.com တွင် 1-10 နေရာအတွက် ဖော်ပြထားသော ဆုငွေ ပေါင်းလဒ်မှာ A$8,680,000 (85.1%) ဖြစ်ပြီး ကျန် A$1,520,000 ကို မည်သို့ ခွဲဝေသည်ကို ထို စာမျက်နှာတွင် မဖော်ပြထားသဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့ မခန့်မှန်းပါ။ ဆုငွေမှာ ပိုင်ရှင်၊ လေ့ကျင့်သူ နှင့် စီးနင်းသူ အကြား ခွဲဝေသော ပမာဏ ဖြစ်ပြီး ခွဲဝေမှု ရာခိုင်နှုန်းကို ဤနေရာတွင် မတွက်ပါ။
Ciaron Maher ၏ trifecta — ကိန်းဂဏန်းဖြင့်
ထိပ်ဆုံး 10 နေရာတွင် Maher လေ့ကျင့်သော မြင်း ခြောက်ကောင် (1၊ 2၊ 3၊ 5၊ 6၊ 10) ပါဝင်ပြီး ၎င်းတို့ ရသော ဆုငွေ ပေါင်းလဒ်မှာ A$7,840,000 (ကျပ် 11,478,700,800 ခန့်) ဖြစ်ကာ ဖော်ပြထားသော ဆုငွေ A$8,680,000 ၏ 90.3% ဖြစ်သည် (ကိုယ်ပိုင် တွက်ချက်ချက်)။ Maher ၏ အခြား မြင်း Mr Monaco သည် 17 နေရာတွင် ပြီးဆုံးသည်။ Joseph O’Brien လေ့ကျင့်သော မြင်း ငါးကောင်တွင် အကောင်းဆုံးမှာ စတုတ္ထ Sons And Lovers ဖြစ်သည်။
| လေ့ကျင့်သူ | ထိပ် 10 ထဲ မြင်း | ဆုငွေ (A$)* | ကျပ်ဖြင့်* |
|---|---|---|---|
| Ciaron Maher | 6 (1,2,3,5,6,10) | 7,840,000 | 11,478,700,800 Ks |
| Joseph O’Brien | 2 (4,7) | 520,000 | 761,342,400 Ks |
| Bjorn Baker | 1 (8) | 160,000 | 234,259,200 Ks |
| George Boughey | 1 (9) | 160,000 | 234,259,200 Ks |
အမြန်နှုန်း နှင့် အချိန်
3:21.88 သည် စက္ကန့် 201.88 ဖြစ်ပြီး 3,200 မီတာကို ပျမ်းမျှ တစ်စက္ကန့် 15.85 မီတာ — တစ်နာရီ 57.06 ကီလိုမီတာ ခန့် ဖြင့် ပြေးခဲ့ခြင်း ဖြစ်သည် (ကိုယ်ပိုင် တွက်ချက်ချက်)။ ကွင်း Soft 5 ဖြစ်သဖြင့် မာကျောသော ကွင်းထက် အချိန် ပိုကြာလေ့ ရှိသည်။ racing.com က ပြိုင်ပွဲ အချိန်ကို ဖော်ပြသော်လည်း ယခင် နှစ်များ၏ အချိန်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ချက်ကို ဤဆောင်းပါးတွင် မထည့်ပါ။
| အချက် | တန်ဖိုး |
|---|---|
| ပြိုင်ပွဲ စတင်ချိန် | 15:00 AEDT = 04:00 UTC = 10:30 MMT |
| အကွာအဝေး | 3,200 m |
| အချိန် | 3:21.88 (201.88 s) |
| ပျမ်းမျှ အမြန်နှုန်း* | 15.85 m/s = 57.06 km/h |
| ကွင်း | Soft 5၊ rail +3m |
ပြိုင်ပွဲအတွင်း နေရာ ပြောင်းလဲမှု — 800m မှ ပန်းတိုင်
| မြင်း | 800m နေရာ | 400m နေရာ | ပန်းတိုင် | နောက်ဆုံး 800m တွင် တက်/ကျ* |
|---|---|---|---|---|
| Point Of Law | 15 | 9 | 1 | +14 |
| Zahrann | 13 | 7 | 2 | +11 |
| Juja Kibo | 12 | 4 | 3 | +9 |
| Sons And Lovers | 10 | 6 | 4 | +6 |
| Royal Supremacy | 1 | 1 | 5 | -4 |
| So You Are | 6 | 2 | 8 | -2 |
(*ကိုယ်ပိုင် တွက်ချက်ချက် — 800m နေရာ နုတ် ပန်းတိုင် နေရာ)။ racing.com ၏ 800M/400M ကော်လံအရ ထိပ်ဆုံး လေးကောင်လုံး နောက်ပိုင်းမှ ဖြတ်တက်ခဲ့ကြပြီး ရှေ့မှ ဦးဆောင်ခဲ့သော Royal Supremacy နှင့် So You Are တို့ နောက်ဆုံး 400 မီတာတွင် နေရာ လျော့ကျခဲ့သည်။ ကွင်း Soft 5 တွင် 3,200 မီတာ ပြိုင်ပွဲ၏ နောက်ဆုံးပိုင်း ခံနိုင်ရည်က အရေးပါကြောင်း ဤ ကိန်းဂဏန်းများက ညွှန်ပြသည်။
Favourite မြင်းများ ဘယ်လို ပြီးခဲ့သလဲ
| မြင်း | SP | SP ဖြစ်နိုင်ခြေ (1/SP)* | ပန်းတိုင် |
|---|---|---|---|
| Point Of Law | $7.00 | 14.3% | 1 |
| Hopewell Rock | $7.50 | 13.3% | 9 |
| Trustyourinstinct | $9.50 | 10.5% | 11 |
| Shockletz | $10.00 | 10.0% | 6 |
| So You Are | $10.00 | 10.0% | 8 |
(*ကိုယ်ပိုင် တွက်ချက်ချက်)။ SP ဈေး အနိမ့်ဆုံး ငါးကောင်ထဲမှ Point Of Law တစ်ကောင်တည်းသာ ထိပ် သုံးနေရာ ဝင်ခဲ့ပြီး ဒုတိယ Zahrann (SP $26) နှင့် တတိယ Juja Kibo (SP $14) တို့မှာ favourite စာရင်းတွင် မပါခဲ့ပါ။ Handicap ပြိုင်ပွဲတွင် အလေးချိန် ကွာခြားမှု ရှိသည် — အနိုင်မြင်း 53kg သယ်ခဲ့ပြီး ဒုတိယ 54.5kg၊ တတိယ 55kg၊ အလေးဆုံး ထိပ် 10 မြင်းမှာ 57.5kg သယ်သော Sons And Lovers ဖြစ်သည်။
Tote dividends — ဖြစ်နိုင်ခြေ ဘာသာပြန်ခြင်း
racing.com ၏ One Pool tote အရ Point Of Law ၏ win dividend A$7.80 နှင့် place A$3.10၊ Zahrann place A$11.00၊ Juja Kibo place A$4.40 ဖြစ်သည်။ Starting price (SP) ကော်လံတွင် Point Of Law $7.00၊ Hopewell Rock $7.50၊ Trustyourinstinct $9.50 ဖြစ်သဖြင့် Point Of Law သည် SP အနိမ့်ဆုံး မြင်း ဖြစ်ခဲ့သည်။ news.com.au က exotic dividend များကို Quinella $141၊ Exacta $239.60၊ Trifecta $2,644.50 နှင့် First Four $50,275.10 ဟု ဖော်ပြသည်။
| လောင်းပုံ (A$1 unit) | Dividend | A$10 လောင်းလျှင် ပြန်ရ* | ကျပ်ဖြင့်* |
|---|---|---|---|
| Win — Point Of Law | $7.80 | A$78 | 114,201 Ks |
| Place — Point Of Law | $3.10 | A$31 | 45,388 Ks |
| Quinella (20-15) | $141.00 | A$1,410 | 2,064,409 Ks |
| Exacta (20-15) | $239.60 | A$2,396 | 3,508,032 Ks |
| Trifecta (20-15-11) | $2,644.50 | A$26,445 | 38,718,653 Ks |
| First Four (20-15-11-1) | $50,275.10 | A$502,751 | 736,087,794 Ks |
(*ကိုယ်ပိုင် တွက်ချက်ချက်။ A$10 သည် 14,641 Ks ခန့် ဖြစ်သည်)။ Dividend $7.80 ကို ဖြစ်နိုင်ခြေ ပြောင်းလျှင် 1/7.80 = 12.8% ဖြစ်ပြီး SP $7.00 သည် 14.3% ဖြစ်သည် — tote pool မှ ကော်မရှင် နုတ်ပြီးနောက် တွက်သဖြင့် ဤ ရာခိုင်နှုန်းများမှာ အမှန်တကယ် ဖြစ်နိုင်ခြေ မဟုတ်ဘဲ ဈေးကွက်၏ ထင်မြင်ချက်သာ ဖြစ်သည်။ မြင်း 23 ကောင် ပြိုင်ပွဲတွင် အစဉ်လိုက် ပထမ-ဒုတိယ-တတိယ ပေါင်းစပ်မှု 10,626 မျိုး၊ ထိပ် လေးနေရာ 212,520 မျိုး နှင့် quinella အတွဲ 253 မျိုး ရှိသည် (ကိုယ်ပိုင် တွက်ချက်ချက်)။
မြန်မာ ပရိသတ်အတွက် မှတ်ချက်
- ပြိုင်ပွဲကို မြန်မာ စံတော်ချိန် နံနက် 10:30 တွင် ပြိုင်ခဲ့ပြီး ရလဒ် တရားဝင် ဖြစ်ပြီ (Final Result)။
- Tote dividend များသည် ဩစတြေးလျ pool အတွက်သာ ဖြစ်ပြီး အခြား bookmaker ၏ fixed odds နှင့် ကွာနိုင်သည်။
- Stewards’ report ကို racing.com တွင် သီးခြား ဖတ်နိုင်ပြီး ဤဆောင်းပါးတွင် ထည့်သွင်း မဆွေးနွေးပါ။
မေးလေ့ရှိသော မေးခွန်းများ
2026 Melbourne Cup ကို ဘယ်မြင်း နိုင်သလဲ။ Point Of Law (လေ့ကျင့်သူ Ciaron Maher၊ စီးနင်းသူ Ethan Brown) ဖြစ်သည်။
ပထမ ဆုငွေ ဘယ်လောက်လဲ။ A$5,610,000 ဖြစ်ပြီး ကျပ် 8,213,713,200 ခန့် ဖြစ်သည် (ကိုယ်ပိုင် တွက်ချက်ချက်)။
အချိန် ဘယ်လောက်လဲ။ 3:21.88 ဖြစ်ပြီး ကွင်း Soft 5 ဖြစ်သည်။
Win dividend ဘယ်လောက်လဲ။ One Pool tote တွင် A$7.80 (A$1 လျှင်) ဖြစ်သည်။
ဤဆောင်းပါးကို 818 Slots က Racing Victoria ၏ racing.com တရားဝင် ရလဒ်၊ news.com.au တိုက်ရိုက် သတင်း နှင့် ဗဟိုဘဏ် ငွေလဲနှုန်းကို ဖတ်၍ ကိုယ်ပိုင် ဖွဲ့စည်းပုံ နှင့် တွက်ချက်ချက်များဖြင့် ရေးသားထားသည်။ ပြိုင်မြင်း လောင်းကစားသည် ဆုံးရှုံးနိုင်ခြေ ရှိပြီး dividend များမှာ ပြီးခဲ့သော ရလဒ်သာ ဖြစ်သည်။ အသက် 18 နှစ်ပြည့်ပြီး သင့်ဒေသ၏ ဥပဒေကို လိုက်နာပါ။
ရင်းမြစ်များ (2026 နိုဝင်ဘာ 3 ရက် စစ်ဆေး): racing.com — Flemington 3 Nov 2026 Race 7 Lexus Melbourne Cup, Final Result၊ news.com.au — Melbourne Cup 2026 live coverage and results (3 Nov 2026)၊ Central Bank of Myanmar reference exchange rates (2026-11-03)။